Beregner til LLM API-omkostninger
Angiv dine forespørgsler og tokens, så prissætter denne beregner til LLM API-omkostninger arbejdet på alle nuværende modeller fra OpenAI, Anthropic, Google, xAI og andre udbydere, billigste først. Den viser også, hvad de samme tokens koster med AIGROW API-kredit.
Gratis og uden tilmelding. Kører i din browser uden AI-kald.

- Claude Fable 5.1 til listepris
- 500 US$
- Du sparer om måneden
- 375 US$
- Billigst til listepris: Claude Haiku 5.5
- 5,00 US$
- Forespørgsler om måneden
- 10.000
Listepriser tjekket 15. oktober 2026. Kreditpriserne er dem, som AIGROW API'et fakturerer.
AIGROW-kredit dækker Claude Opus 5.5, Claude Fable 5.1, Claude Sonnet 5.5, GPT-6.1 Sol og Grok 4.3.
Alle aktuelle modeller, billigste først
10.000 forespørgsler om måneden, 3.000 tokens ind og 400 tokens ud hver, 0% af inputtet cachet.
| Placering | Model | Pr. forespørgsel | En måned til listepris | En måned med AIGROW-kredit | Du sparer om måneden |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Claude Haiku 5.5Anthropic | 0,0005 US$ | 5,00 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 2 | GPT-6 LunaOpenAI | 0,0005 US$ | 5,00 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 3 | Qwen3.8 FlashAlibaba (Qwen) | 0,0006 US$ | 6,38 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 4 | GLM-5.3-FlashZ.ai | 0,0007 US$ | 6,50 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 5 | Ministral 3 14BMistral | 0,0007 US$ | 6,80 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 6 | Mistral Small 4Mistral | 0,0007 US$ | 6,90 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 7 | Gemini 3.1 Flash-LiteGoogle | 0,0014 US$ | 13,50 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 8 | DeepSeek V4.1 FlashDeepSeek | 0,0014 US$ | 13,80 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 9 | MiniMax M3MiniMax | 0,0014 US$ | 13,80 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 10 | Qwen3.7 PlusAlibaba (Qwen) | 0,0018 US$ | 18,40 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 11 | Gemini 3.5 Flash-LiteGoogle | 0,0019 US$ | 19,00 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 12 | Qwen3.8 27BAlibaba (Qwen) | 0,0027 US$ | 27,00 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 13 | Gemini 3.8 FlashGoogle | 0,0038 US$ | 37,50 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 14 | GPT-5.4 miniOpenAI | 0,0041 US$ | 40,50 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 15 | Kimi K2.6Moonshot AI | 0,0045 US$ | 44,50 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 16 | Grok 4.3xAI | 0,0048 US$ | 47,50 US$ | 29,00 US$ | 18,50 US$38% mindre |
| 17 | Muse Spark 1.3Meta | 0,0055 US$ | 54,50 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 18 | DeepSeek V4 ProDeepSeek | 0,0055 US$ | 55,44 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 19 | Mistral Large 4Mistral | 0,0058 US$ | 57,52 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 20 | GLM-5.3Z.ai | 0,0060 US$ | 59,60 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 21 | Mistral Medium 3.5Mistral | 0,0075 US$ | 75,00 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 22 | Grok 4.7xAI | 0,0084 US$ | 84,00 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 23 | Qwen3.8 MaxAlibaba (Qwen) | 0,0084 US$ | 84,00 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 24 | Claude Sonnet 5.5Anthropic | 0,0100 US$ | 100 US$ | 75,00 US$ | 25,00 US$25% mindre |
| 25 | Gemini 4 ArgonGoogle | 0,0100 US$ | 100 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 26 | GPT-6.1 SolOpenAI | 0,0100 US$ | 100 US$ | 55,00 US$ | 45,00 US$45% mindre |
| 27 | Kimi K3Moonshot AI | 0,0150 US$ | 150 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 28 | Claude Opus 5.5Anthropic | 0,0200 US$ | 200 US$ | 50,00 US$ | 150 US$75% mindre |
| 29 | Muse WonderMeta | 0,0200 US$ | 200 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
| 30 | Claude Fable 5.1Anthropic | 0,0500 US$ | 500 US$ | 125 US$ | 375 US$75% mindre |
| 31 | GPT-6 AstraOpenAI | 0,0500 US$ | 500 US$ | Ikke med AIGROW-kredit | |
Listepriser fra AIGROW-modellisten, tjekket 15. oktober 2026, til standardprisen. Hver modelside linker til udbyderens prisside.
Tjek, om en lang prompt kan være i modellen, med kontekstvindue-tjekkeren, eller prisfastsæt en agent med flere trin med AI-agentens prisberegner. Se AIGROW API-kredit, hvis du vil køre disse modeller billigere.
En LLM API-regning er tokens gange pris. Hver forespørgsel koster sine inputtokens gange inputprisen plus sine outputtokens gange outputprisen, begge pr. million tokens. Input fra en promptcache afregnes til den lavere cachetakst, hvis udbyderen har en. Gang med dine månedlige forespørgsler for at få regningen.
Sådan bruger du værktøjet
- Sådan beregnes prisen
- Pris pr. forespørgsel = (ucachede inputtokens × inputpris + cachede inputtokens × cachepris + outputtokens × outputpris) ÷ 1.000.000, med priser i dollar pr. million tokens. Den månedlige regning er dette gange dine forespørgsler om måneden. Forespørgsler pr. dag regnes med 30 dage pr. måned.
- Cachet input
- De fleste udbydere afregner input fra en promptcache, for eksempel en systemprompt der gentages i hver forespørgsel, til en brøkdel af inputprisen. Den andel, du angiver, gælder for alle modeller. En model uden offentliggjort cachepris afregner disse tokens til sin inputtakst. Cacheskrivninger er ikke med.
- Batch
- Flere udbydere tilbyder et batch-API, der svarer senere, som regel inden for 24 timer, til en lavere takst. Tabellen bruger standardtaksten. Hver modelside viser de batchvilkår, udbyderen har offentliggjort.
- AIGROW API-kredit
- Kredit kører nogle af disse modeller til AIGROW-takster, der alle ligger under udbyderens listepris. Kreditkolonnen anvender de takster på de samme tokens, så besparelsen er forskellen for din opgave.
- Hvad er udeladt
- Tillæg for lange prompts, prioritets- og off-peak-takster, regional prissætning og cacheskrivninger, på begge sider. Modelsiderne oplister dem.
Spørgsmål, før du går i gang
Betal mindre for de samme modeller
AIGROW API-kredit kører Claude-, GPT- og Grok-modeller gennem ét endpoint, hver afregnet under sin listepris. Køb en pakke én gang, eller vælg et månedligt abonnement.