Kostnadskalkylator för LLM API
Ange dina förfrågningar och tokens, så prissätter den här kostnadskalkylatorn för LLM API arbetet på varje aktuell modell från OpenAI, Anthropic, Google, xAI och andra tillverkare, billigast först. Den visar också vad samma tokens kostar med AIGROW API-kredit.
Gratis, ingen registrering. Körs i din webbläsare utan AI-anrop.

- Claude Fable 5.1 till listpris
- 500 US$
- Du sparar per månad
- 375 US$
- Billigast till listpris: Claude Haiku 5.5
- 5,00 US$
- Förfrågningar per månad
- 10 000
Listpriser kontrollerade 15 oktober 2026. Kreditpriserna är de som AIGROW API debiterar.
AIGROW-krediten gäller Claude Opus 5.5, Claude Fable 5.1, Claude Sonnet 5.5, GPT-6.1 Sol och Grok 4.3.
Alla aktuella modeller, billigast först
10 000 förfrågningar i månaden, vardera med 3 000 tokens in och 400 tokens ut, 0% av indatan cachad.
| Placering | Modell | Per förfrågan | En månad till listpris | En månad med AIGROW-kredit | Du sparar per månad |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Claude Haiku 5.5Anthropic | 0,0005 US$ | 5,00 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 2 | GPT-6 LunaOpenAI | 0,0005 US$ | 5,00 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 3 | Qwen3.8 FlashAlibaba (Qwen) | 0,0006 US$ | 6,38 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 4 | GLM-5.3-FlashZ.ai | 0,0007 US$ | 6,50 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 5 | Ministral 3 14BMistral | 0,0007 US$ | 6,80 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 6 | Mistral Small 4Mistral | 0,0007 US$ | 6,90 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 7 | Gemini 3.1 Flash-LiteGoogle | 0,0014 US$ | 13,50 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 8 | DeepSeek V4.1 FlashDeepSeek | 0,0014 US$ | 13,80 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 9 | MiniMax M3MiniMax | 0,0014 US$ | 13,80 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 10 | Qwen3.7 PlusAlibaba (Qwen) | 0,0018 US$ | 18,40 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 11 | Gemini 3.5 Flash-LiteGoogle | 0,0019 US$ | 19,00 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 12 | Qwen3.8 27BAlibaba (Qwen) | 0,0027 US$ | 27,00 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 13 | Gemini 3.8 FlashGoogle | 0,0038 US$ | 37,50 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 14 | GPT-5.4 miniOpenAI | 0,0041 US$ | 40,50 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 15 | Kimi K2.6Moonshot AI | 0,0045 US$ | 44,50 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 16 | Grok 4.3xAI | 0,0048 US$ | 47,50 US$ | 29,00 US$ | 18,50 US$38% mindre |
| 17 | Muse Spark 1.3Meta | 0,0055 US$ | 54,50 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 18 | DeepSeek V4 ProDeepSeek | 0,0055 US$ | 55,44 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 19 | Mistral Large 4Mistral | 0,0058 US$ | 57,52 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 20 | GLM-5.3Z.ai | 0,0060 US$ | 59,60 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 21 | Mistral Medium 3.5Mistral | 0,0075 US$ | 75,00 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 22 | Grok 4.7xAI | 0,0084 US$ | 84,00 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 23 | Qwen3.8 MaxAlibaba (Qwen) | 0,0084 US$ | 84,00 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 24 | Claude Sonnet 5.5Anthropic | 0,0100 US$ | 100 US$ | 75,00 US$ | 25,00 US$25% mindre |
| 25 | Gemini 4 ArgonGoogle | 0,0100 US$ | 100 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 26 | GPT-6.1 SolOpenAI | 0,0100 US$ | 100 US$ | 55,00 US$ | 45,00 US$45% mindre |
| 27 | Kimi K3Moonshot AI | 0,0150 US$ | 150 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 28 | Claude Opus 5.5Anthropic | 0,0200 US$ | 200 US$ | 50,00 US$ | 150 US$75% mindre |
| 29 | Muse WonderMeta | 0,0200 US$ | 200 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
| 30 | Claude Fable 5.1Anthropic | 0,0500 US$ | 500 US$ | 125 US$ | 375 US$75% mindre |
| 31 | GPT-6 AstraOpenAI | 0,0500 US$ | 500 US$ | Ingår inte i AIGROW-krediten | |
Listpriser från AIGROW:s modelllista, kontrollerade 15 oktober 2026, till standardpris. Varje modellsida länkar till tillverkarens prissida.
Kontrollera att en lång prompt ryms med kontextfönsterkontrollen, eller prissätt en agent i flera steg med kostnadskalkylatorn för AI-agenter. Vill du köra de här modellerna billigare? Se AIGROW API-kredit.
En faktura för LLM API är tokens gånger pris. Varje förfrågan kostar sina indatatokens gånger indatapriset plus sina utdatatokens gånger utdatapriset, båda per miljon tokens. Indata som levereras från en promptcache debiteras till det lägre cachepriset där tillverkaren publicerar ett sådant. Multiplicera med dina förfrågningar per månad för att få fakturan.
Så använder du verktyget
- Så beräknas kostnaden
- Kostnad per förfrågan = (indatatokens utan cache × indatapris + indatatokens från cache × cachepris + utdatatokens × utdatapris) ÷ 1 000 000, med priser i dollar per miljon tokens. Månadskostnaden är det multiplicerat med dina förfrågningar per månad. Förfrågningar per dag räknas som 30 dagar per månad.
- Cachad indata
- De flesta tillverkare debiterar indata som levereras från en promptcache, till exempel en systemprompt som upprepas i varje förfrågan, till en bråkdel av indatapriset. Andelen du anger gäller för alla modeller. För en modell utan publicerat cachepris debiteras de tokens till modellens indatapris. Cacheskrivningar ingår inte.
- Batch
- Flera tillverkare säljer ett batch-API som svarar senare, vanligtvis inom 24 timmar, till ett lägre pris. Tabellen använder standardpriset. Varje modellsida visar de batchvillkor som tillverkaren publicerar.
- AIGROW API-kredit
- Krediten driver en del av dessa modeller till AIGROW:s priser, var och en under tillverkarens listpris. Kreditkolumnen tillämpar de priserna på samma tokens, så besparingen är skillnaden för din arbetsbörda.
- Vad som inte ingår
- Tillägg för långa prompter, prioritets- och lågtrafikpriser, regional prissättning och cacheskrivningar, på båda sidor. Modellsidorna listar dem.
Frågor innan du börjar
Betala mindre för samma modeller
AIGROW API-kredit driver Claude-, GPT- och Grok-modeller via en och samma endpoint, var och en debiterad under sitt listpris. Köp ett paket en gång eller välj ett månadsabonnemang.