AI-zichtbaarheidsrapport

Nieuwste editie: oktober 2026. We stelden ChatGPT, Claude, Gemini en Grok de vragen die kopers stellen, elk 3 keer, over 44 soorten bedrijven in 108 plaatsen en telden elke genoemde naam. Dit zijn de patronen die we in alle antwoorden zien. Claude kreeg elke vraag één keer voorgelegd op 1.755 van de 2.580 pagina's.

De gegevens
80.059antwoorden geteld
Oproepen gedaan
80.082
Pagina's
2.580
Gerangschikte pagina's
2.580
Assistenten
4

Download de gegevens als CSV

Op de 2.580 gerangschikte pagina's van de Index van oktober 2026 werd 56% van de namen opnieuw genoemd toen een assistent dezelfde vraag nogmaals kreeg. Twee willekeurige assistenten hadden 21% van hun namen gemeen. Een gemiddelde pagina telde 29 verschillende bedrijven, waarvan 45% slechts één keer werd genoemd. De koploper kwam voor in 59% van de antwoorden.

Bevindingen

Gemiddelden over de gerangschikte pagina's van deze editie.

  1. Als je dezelfde vraag opnieuw stelt, noemt een assistent 56% van de namen opnieuw.

    Per assistent en vraag kijken we welke namen in minstens twee van 3 antwoorden terugkwamen, als aandeel van alle genoemde namen. De overige namen verschenen maar één keer. Daarom geeft één antwoord geen betrouwbaar beeld van wat een assistent over een bedrijf zegt.

  2. Twee willekeurige assistenten hebben 21% van hun genoemde namen gemeen.

    Voor elk paar assistenten dat op een pagina allebei minstens één naam noemde: het aandeel namen dat ze allebei noemden in het totaal aan unieke namen dat ze samen noemden, gemiddeld over paren en pagina's. Als één assistent je noemt, zegt dat weinig over de andere.

  3. Bij een vraag naar een lokaal bedrijf noemde Grok in 76% van de antwoorden niemand.

    Een leeg antwoord is geen mislukte aanroep: het model gaf wel antwoord, maar noemde niemand. Bij vragen over software noemde Grok in 10% van de antwoorden niemand. Bij vragen naar een lokaal bedrijf: ChatGPT noemde niemand in 6%, Claude noemde niemand in 58% en Gemini noemde niemand in 0%.

  4. 61% van de bedrijven in een ranglijst werd door slechts één assistent genoemd.

    Van de bedrijven op een pagina gaat het hier om de bedrijven die door één assistent in minstens twee antwoorden werden genoemd en door geen enkele andere assistent.

  5. Een pagina bevat 29 verschillende namen. Daarvan wordt 45% maar één keer genoemd.

    Het aantal verschillende bedrijven dat op een pagina in alle antwoorden samen wordt genoemd, en welk deel daarvan in slechts één antwoord voorkomt. Die eenmalige vermeldingen tellen mee, maar worden niet afzonderlijk getoond.

  6. Het vaakst genoemde bedrijf komt voor in 59% van de antwoorden.

    Het aandeel van de koploper op de gemiddelde gerangschikte pagina. Op 1.446 van de 2.580 gerangschikte pagina's noemde elke geraadpleegde assistent minstens één bedrijf.

  7. Met webzoekfunctie ingeschakeld kwam 43% van de genoemde namen ook voor in antwoorden van hetzelfde model zonder webzoekfunctie.

    Gebaseerd op 3.260 antwoorden met webzoekfunctie, vergeleken met de antwoorden voor dezelfde pagina zonder webzoekfunctie.

Wat er sinds de vorige editie is veranderd

Vergelijking van september 2026 met oktober 2026.

De categorieën, locaties, modellen, aanroeproutes en het aantal herhalingen kunnen per editie verschillen. Dit zijn verschillen tussen gepubliceerde steekproeven, geen gecontroleerde meting van een verbetering in AI-aanbevelingen.

Getelde antwoorden
september 2026
87.618
oktober 2026
80.059
Verschil
-7.559
Namen die bij een nieuwe meting terugkwamen
september 2026
48,9%
oktober 2026
55,7%
Verschil
+6,8 procentpunt
Namen genoemd door twee assistenten
september 2026
20,2%
oktober 2026
20,6%
Verschil
+0,4 procentpunt
Bedrijven in de ranglijst die door slechts één assistent zijn genoemd
september 2026
55,9%
oktober 2026
60,5%
Verschil
+4,6 procentpunt

De eerdere cijfers zijn bewaard in de gepubliceerde studie naar AI-aanbevelingen. Lees de studie

Download en citeer de nieuwste editie

Dit adres toont altijd de meest recente gepubliceerde editie. Gebruik de DOI van die editie als je een bronvermelding nodig hebt die de geraadpleegde data blijvend vastlegt.

Nieuwste editie
oktober 2026
DOI van deze editie
10.5281/zenodo.23188442
DOI van de nieuwste gearchiveerde editie
10.5281/zenodo.23082266

Zo verwijs je naar deze editie: AIGROW (2026). AI Visibility Index, October 2026 edition [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.23188442

Eerdere edities

Van elke editie blijven de oorspronkelijke dataset en DOI bewaard. Het nieuwste rapport vind je hier.

Per assistent

Elke aanroep, ook de mislukte. De laatste drie kolommen tonen antwoorden waarin wel een reactie kwam, maar geen bedrijf werd genoemd: over een lokale beroepsgroep, software of een consumentenmerk.

AssistentOproepenMisluktNamen per antwoordGeen bedrijf genoemd, lokaalGeen bedrijf genoemd, softwareGeen bedrijf genoemd, consumentenmerken
ChatGPTOpdrachtregeltool van de ontwikkelaar30.96002,66%0%0%
ClaudeOpdrachtregeltool van de ontwikkelaar16.914222,758%0%3%
GeminiAPI-gateway30.96015,00%0%0%
GrokAPI-gateway1.24801,276%10%n.v.t.

Per land

De vragen werden gesteld in de taal van elk land. Pagina's zonder rangschikking tellen hier ook mee.

LandPagina'sGerangschiktNamen per paginaOpnieuw genoemd bij herhaling
Italië1941942850%
Verenigde Staten2692693558%
Verenigd Koninkrijk1941943057%
Ierland69692662%
Canada1191193160%
Australië1191193160%
Spanje1441442756%
Mexico94942556%
Duitsland1941943150%
Oostenrijk94942852%
Zwitserland1691693051%
Frankrijk1941942853%
België1191192853%
Nederland1191193154%
Portugal69692759%
Brazilië94942560%
Zweden94942660%
Denemarken69692762%
Noorwegen69692366%
Polen94942755%

Dit rapport citeren

AIGROW, rapport over AI-zichtbaarheid, oktober 2026, aigrow.gg/nl/research/ai-visibility-report. De cijfers en gegevens zijn gepubliceerd onder CC BY 4.0. Je mag ze hergebruiken met een link naar deze pagina.

Voor journalisten: datasets, bronvermeldingen en logo's

Waar sta jij tussen deze cijfers?

De gratis scan stelt dezelfde assistenten de vragen van jouw klanten en laat zien wie ze noemen in plaats van jou.

Editie oktober 2026 · uitgegeven door Guglielmo Paesano, oprichter van AIGROW · data onder CC BY 4.0